A 2. részt a ló vágtába ugratásával fejeztük be. A helyes segítségadásokat az elején jól tenuljátok meg, hiszen ez a helyes lovaglás egyik lényeges eleme. Ezenkívül, ha egyszer valami rosszul rögződik, azt nagyon nehéz kijavítani.
Aki már próbálta, tudja, hogy semmihez nem hasonlítható érzés egy ló hátán vágtázni. Sokan azért tanulnak meg lovagolni, hogy aztán szabadon vágtázhassanak a szélben. Nagyon könnyűnek tűnik a filmekben, ahogy a lovasok szédületes iramban vágtáznak, de ahhoz, higy ti is ezt tehessétek, rengeteget kell gyakorolnotok. Ugyanaz a ló más ember alatt máshogyan vágtázik : az egyik alatt teljesen nyugodt, a másik alól szinte kiszalad. jegyezzétek meg, hogy nem csak ülni kell megtanulni vágta közben, de e gyors mozgásban is uralmatok alatt kell tartani lovatokat! Erre vannak nagyon hasznos gyakorlatok: a vágta mindkét kézre gyakorlása, gyakori iramváltoztatások végrehajtása, megállítás és újra beugratás, valamint vágta kiskörön. Ez utóbbi szért is jó, mert a terepen megriadt lovat úgy a legegyszerűbb lelassítani, ha kiskörre veszitek.
Figyeljetek arra, hogy a ló mindig helyes lábra ugorjon vágtába : kezdetben rövid falon íven ugrassátok a lovat vágtába, és ha nem jó lábra ugrik, azonnal vegyétek fel ügetésbe, és próbáljátok újra! Akkor jó a vágta, ha körön lovagolva a ló belső válla kicsit előrébb esik. A helytelen lábon vágtázó ló kénylmetlen ülést ad.
Ha a lovardátokban van lehetőség, feltétlenül próbáljátok ki a lovastornát, vagyis a voltizsálást, hiszen a vágtát így nagyon jól lehet gyakorolni. Bár nincsen kengyel, sem nyereg, van ugyanakkor két fül a speciális hevedern, amibe lehet kapaszkodni. Így akár kell egyensúllyal még nem rendelkező lovasokat is lehet vágtáztatni.
Mindenképpen legyen valaki veletek és segítsen! Kizárólag nyugodt, megbízható könnyen vágtába ugró lovon - nem mindegyik ló ugrik könnyen vágtába - próbáljátok ki a vágtát, ekkor nem történhet nagy baj. Készüljetek néhány esésre! A vágta egy nagyon gyors mozgás az eddigiekhez képest, és a lónak itt a legegyszerűbb "megszabadulnia" tőletek. Kedveteket persze ne szegjétek, mert minél többet gyakoroltok, annál jobban fog menni.
A vágtát gyakorolhatjátok egyedül és csoportban is. ha egyedül gyakoroltok, kiderül, hogy mennyire tudjátok konrolálni lovatokat, a csoportos lovaglásnál pedig jól megtanulható a vágta megfelelő irama, hiszen csakazért nem rohanhatsz bele az előtted lévőbe, mert lovad rohan. Fontos, hogy tudjatok megfelelő iramban vágtázni - egyszer lassabban, máskor gyorsabban -, ne pedig úgy szaladjon alattatok a ló, ahogy épp kedve tartja. Ezt a pályán nagyon egyszerűen gyakorolhatjátok úgy, hogy rövid falon rövidítitek, hosszú falon fokozzátok az iramot. Rövidíteni az iramot úgy kell, hogy finoman kitartotok, mejd engedtek a száron, közben csizmával folyamatos előrehajtó segítséget adtok, nehogy visszaessen lovatok ügetésbe. Fokozni az iramot pedig úgy kell, hogy előrehajtó csizmasegítségek mellett kicsit engedtek a száron.
Az előrehajtó segítség azt jelenti, hogy a csizma zár-elvesz, nem pedig rugdosást, és főként nem a lábszár himbálózását! Vágta közben ügyeljetek ülésetekre : lazán, de egyenesen üljetek! Üljetek le a feneketekre, csípőtökkel kövessétek a ló mozgását, combotokat finoman szorítsátok a nyereghez, a láb legyen mélyen leengedve, sarok leszorítva! Még ha eddig jól le is szorítottátok a sarkatokat, most biztos, hogy vagy el fogjátok hagyni a kengyelt, vagy belecsúszik a lábfejetek, mert a kezdő lovas ösztönösen felhúzza sarkát vágta közben. Ez nosztalgikus érzés lesz, hiszen utoljára futószáron csináltatok ilyet, amikor kétségbeesetten kapaszkodtatok, hogy le ne essetek. Újra meg kell tanulnotok jó mélyen leengedni a lábatokat, amiben sokat segít a kengyel nélküli és futószáron gyakorolt vágta.
A vágtának két formája van : a munkavágta és a könnyített vágta. Az előbbinél a fenekünkön ülünk, az utóbbinál kicsit kiemelkedünk a nyeregből, sarkunkat mélyen leszorítva, egyenes háttal kicsit előredőlve. terepen így jobban tudjátok követni a ló mozgását és tehermentesítitek a hátát.
Író : Hirskó renáta
Forrás : Lovas Nemzet , 2007.februári száma
|